#

Sivil Toplum Kuruluşları Afet Platformu çatısında bir arada Elazığ’dayız

Ulusal STK’lar olarak AÇEV, Açık Açık Derneği, Ahbap Derneği, Ahtapot Gönüllüleri Derneği, Birleşmiş Milletler Gönüllüleri, Çorbada Tuzun Olsun Derneği, Hayata Destek Derneği, INOGAR, INOGAR ART, İhtiyaç Haritası, KAGİDER, Nef Vakfı, Nirengi Derneği, Sağlam Kobi, Temel İhtiyaç Derneği ve TOG olarak Elazığ’a gelerek Valilik’te Afet Koordinasyon toplantısına katıldık. Ulusal ve Yerel tüm STK’lar AFAD, Türk Kızılayı ve Elazığ Valiliği önderliğinde 48 saatin afet analizini yaptık.

Sonrasında AFAD, Türk Kızılayı ve Elazığ Valiliği ile birlikte hem ulusal hem yerel STK’lar olarak birlikte nasıl çalışacağımızı konuştuk ve Sivil Toplum Kuruluşları Afet Koordinasyon Platformu’nu kurduk.

Toplantı sonrasında ulusal, yerel STK’lar ve İl Gençlik Meclisi ile birlikte valilik çalışmalarına destek olmak ve birlikte hareket etmek üzere kendi aramızda toplantı yaptık. Sivil Toplum Afet Platformu altında bir sorumluluk dağılımı yaparak destek koordinasyon sistemi oluşturduk. Sahada çalışacak STK’ların ihtiyaç tespitlerine göre her STK kendi kaynaklarını geliştirecek ve daha sonra sahada sorumluluk alan yerel STK’lar başta olmak üzere dağıtım organizasyonu yapılacaktır.

AFAD koordinasyonunda Türk Kızılayı, Elazığ Valiliği ve diğer kamu kuruluşları, depremzedelerin acil ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaya devam ediyorlar. Yurdun dört köşesinden gönderilen çok miktarda ihtiyaç malzemesinin de ulaşımı ve dağıtımı devam etmektedir. “Sivil Toplum Kuruluşları Afet Koordinasyon Platformu” olarak saha incelemelerimiz ve detay ihtiyaç analizlerimiz devam etmektedir. Kısa süre içerisinde detaylı ihtiyaç raporumuzu yayınlayacağız.